Hazai és nemzetközi testvériskolai kapcsolatok kialakítása
A pályázat címe: A legszebb híd a folyó nélkül mondd mit ér – identitástudatunk erősítése.
A program megvalósítói:
projektmenedzser: Buglyó Mária
szakmai vezető: Kunkli Ferencné
felsős nevelők: Dobiné Molnár Erika, Kecskésné Mező Mária, Nagy Marianna, Szarvas Ernőné, Széchy József, Szekér Ágnes, Szekeresné Bereczki Rita, Tóth Gábor, Tóthné Dobi Éva
Közösségünk akkor működőképes, ha az itt tanulók összetartása megfelelő, a szülők, a tanulók és a pedagógusok egymást segítik. A tanulás mellett az összetartás erősítéséhez fontos a szellemi, kulturális és sportrendezvények szervezése, az általuk kínált kikapcsolódási lehetőség. A nemzeti identitástudat egy kapaszkodó a tanulók számára, hogy megismerve hagyományaikat, saját tapasztalataikat bővítsék. Törődjenek szülőföldjük hagyományaival, és tegyenek is valamit azok ápolása érdekében. Projektünkben a tartalom jelenti a folyót, gyökereinktől jutunk el a máig, miközben újraértelmezzük azokat, hogy biztonsággal igazodhassunk el a világban is.
„Milyen jó volna, ha ebben a nagyon tanuló, iskolázó világban a magyar nemzet kevéske történelmi emlékeit minden valamirevaló magyar ember megismerné.” – írta Veres Péter, városunk szülötte közel 100 évvel ezelőtt. A projekt során heti rendszerességgel alakítjuk, erősítjük tanulóink lokális, nemzeti és globális identitástudatát. Megismerkedünk Veres Péter íróval, műveivel, a száz évvel ezelőtti paraszti világgal, lakóhelyünk növény-és állatvilágával, a „Hortobágy mellyéke”-vel. Foglalkozunk kastélyunk történetével, Semsey Andor mineraológus életével. Büszkeségünk Sós Imre filmszínész. Mit jelent magyarnak lenni? Nemzet és nyelv. A magyarság jelképei, a nevezetes személyek, a hungarikumok megismerésén túl hangsúlyt fektetünk a világörökség helyszíneire, a határon túli magyarság kötődéseire, hogy megtudjuk, hol is a helyünk a világban.
Az előadásokat az Európai Unióhoz és a generációk közötti együttműködéshez kötjük. Iskolán kívüli programjaink a heti rendszerességű találkozásokat egészítik ki.
A kötelező óraszámon felüli tantárgyi fejlesztés keretében a Hon-és népismeretet célozzuk meg; településünk történetét, hagyományait, elődeink életmódját dolgozzuk fel.
Pályaorientációs tevékenységeink során ellátogatunk helyi üzemeinkbe, pályaválasztási kiállításra.