A komplex művészeti nevelés nevelési-oktatási programjának fejlesztése
Az egész napos iskola tanulásszervezési forma támogatására készülő nevelési-oktatási programok célja, hogy közvetlen hatást gyakoroljanak az iskola szakmai munkájára, azaz sajátos eszközökkel segítsék a tanulók hatékony fejlesztését.
E programok a kerettantervek által le nem kötött, de egész napos iskolaszervezési forma esetében további pedagógiai szakmai tartalommal kitöltendő időkeret hatékony eltöltésére nyújtanak megoldási lehetőségeket az intézmények számára.
Ez az oktatási forma segítheti a hozott szociális hátrányok csökkentését, elősegítheti a társadalmi integrációt, javíthatja a tanulói teljesítményt, illetve a tanulási és magatartás zavarok csökkentését, továbbá támogathatja a tehetségfejlesztést, és az egyéni tanulási motivációt. Ezen felül, a komplex művészet nevelés-oktatási pilot program mindezek a fejlesztő hatások érdekében a művészeti nevelés olyan hagyományokkal kevéssé rendelkező, sajátos módszereit használják fel, amelyek a művészetek kultúraközvetítő, továbbá kreativitást, problémamegoldást, önismeretet és társak kultúrás fejlesztő szerepét komplex módon értelmezik.
Ennek érdekében a programfejlesztés folyamatában olyan innovatív kutató-fejlesztő tevékenység folyik, amely során az oktatási intézményekkel szorosan együttműködve, azok művészeti nevelési gyakorlatából kiindulva új fejlesztési lehetőségek elérése a közös cél.
Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel közösen folyó fejlesztő munka két fontos eleme egyrészt a konkrét programfejlesztés, másrészt a kifejlesztett program elemeinek dokumentált kipróbálása. A kipróbálásának nagyon fontos kísérője a kipróbálási folyamat megfigyelése, és teljes körű dokumentálása, hisz az eredményes továbbfejlesztés feltétele a megvalósulás tapasztalatainak az elemzése, illetve reflektálása tapasztalatokra. Ebből következik, hogy az iskolai kipróbálást egyrészt több rétegű monitorozás, másrészt folyamatos szakmai támogatás kíséri .
A program megvalósítói:
szakmai koordinátor : Buglyó Mária
programszervező : Vértesiné Tar Márta
fejlesztők- modulírók : Baji-Gál Ferencné
Hartman Anikó
Nagy Mariann
Székelyhidiné Ecsedi Ibolya
Szvecsokné Holb Erzsébet
A program időtartama: 2013.szeptember 1-től 2014.augusztus 30-ig
A kutatás-fejlesztési tevékenység elvárt produktumai
- · 10 darab/fejlesztő az iskolai kipróbálás eredményei alapján véglegesített modulleírás
- · 15 modul/iskola kipróbálása , egyeztetetett és rögzített tartalmi és formai szempontoknak megfelelően
- · 5 jelentés a modulok kipróbálása kapcsán végzett másik kipróbáló iskolában történt foglalkozás megfigyeléséről, egyeztetetett és rögzített tartalmi és formai szempontoknak megfelelően.
- · Az iskolák hálózati együttműködési tapasztalatait bemutató dokumentáció
- · A komplex művészeti nevelés terület nevelési oktatási program elemeinek szakmai véleményezése