Bocskai István
(1557-1606)
Iskolánk névadója, Bocskai István, korának jelentős történelmi személyisége. Egész életpályáját a hősies küzdelmek kísérték. Politikai, katonai, művelődési törekvéseiben próbálja megvalósítani a magyar nemzeti fejlődés vonalát. Nemzeti összegfogást, különböző nemzetiségek békés egymásmellettiségét hirdeti.
Szoros rokoni szálak fűzték az enyingi Török Istvánhoz, akiknek birtokai Balmazújvároson voltak.
Szellemisége a maga korának meghatározó tényezője volt, ezért is érezzük magunkénak történelmi alakját.
1557. január 1-jén Kolozsvárott született.
A Bocskai család birtokai főként Biharban voltak, amelyet Bocskai György örökségként kapott. A régi családfa és az előkelő rokonság nagyban segítette világnézeti formálását, hiszen családi hagyományai visszanyúlnak az Árpádok korába, a híres Baksa nemzetiségig.
Bocskai István ifjú éveit Prágában tölti a nemesi apród szolgálat szerint. A legreménytelenebb napokban jön haza, s látja az ország, a magyarság pusztulását. A helyzetet így jellemezte: ,, Megy a hajó, nincs evezőnk, összevissza fúj a szél.” A török elleni harc élére áll, amely a történelemben a 15 éves háború néven ismert. Tiltakozott a Habsburgok önkényuralma ellen is, így a hajdúk élén indította meg a szabadságharcot.
Más nemzetek is felismerték történelmi nagyságát, a török szultán királyi koronát ajánlott fel neki.
,,Ha más, boldogabb és hatalmasabb nemzet fiának született volna, talán a világtörténet legnagyobbjai között emlegetnék.”
1606. december 29-én Kassán halt meg 49 évesen.
Iskolánk Bocskai szellemi örökségét gondozza, ápolja és továbbadja a jövő nemzedékének.