Október 15. A kézmosás világnapja

Az iskolában nagyon fontos az egészséges életmódra nevelés, ennek részeként a helyes higiénés szokások kialakítása. Ezért október 15-én felhívjuk a figyelmet a kézmosás fontosságára, az UNICEF által kezdeményezett jeles napon. Kezeinken körülbelül 200 különböző baktérium törzs tanyázik, ezek mindegyike milliós létszámban képviselteti magát. Természetesen ezek közül nem mind jelent veszélyt a számunkra, de ettől függetlenül nem árt a helyes és rendszeres kézmosás.

Milyen gyakran kell kezet mosni?

Illemhely használata, orrfújás, takarítás, cipőpucolás, nyers hússal való dolgozás, sebkezelés, szemétlevivés, állatsimogatás után kell megmosni. A tömegközlekedési eszközökön való utazást követően, illetve influenzás időszakban különösen. De megelőző kézmosásra is szükség van, például evés, főzés, sminkelés, gyógyszer bevétele vagy sebkezelés előtt.

A kézmosást sosem szabad elhanyagolni, főleg most, hogy kezdődik a megfázásos, influenzás időszak. Ennek ellenére sokan nincsenek tisztában ennek fontosságával.

Hogyan kell kezet mosni? A kézmosás 5 lépése:

Nedvesítsük meg kezünket, meleg vizet használjunk. 

  1. Szappanozzuk be. A kézmosáshoz megfelel a közönséges, nem antibakteriális szappan is.
  2. Dörzsöljük át kezünket legalább 20 másodpercig. Mossuk meg a tenyeret, a kézfejet, a csuklót, az ujjak közét és a köröm alatt is, utóbbihoz használjunk körömkefét. A gyerekek mérhetik a szükséges időt úgy is, hogy közben egy megfelelő hosszúságú dalt elénekelnek.
  3. Öblítsük le a kezet bő, folyó vízzel.
  1. Tiszta és száraz törülközővel szárítsuk meg, vagy ennek hiányában rázzuk a kezünket a levegőben, amíg meg nem szárad. Az alapos öblítés után otthon tökéletes a törölközős szárítás, idegen helyen viszont a papírtörlő a jobb megoldás, amit nyilvános vécék esetén el se dobj addig, amíg azzal a kezedben nem nyitottad ki kifelé menet az ajtót.

 

Kézmosásra fel!

https://www.youtube.com/watch?v=N5ZpoeE-Z2o

https://www.youtube.com/watch?v=NYh1ZYxiOrk

You may also like...